Про сайт

Розмаїття ромських груп в Україні є одним з найбільших у світі. Втім, ступінь їхньої дослідженості є вкрай низьким. Відтак, вивчення та розуміння структури ромського населення, зокрема картографування розселення різних етнічних (під)груп, опис наявних діалектів ромської мови, традицій, особливостей фольклору є нагальним і актуальним завданням. Україна має об’єктивну проблему соціальної нерівності, пов’язаної, зокрема, з етнічним складом її населення. Однією з вразливих етнічних груп в сучасному контексті є роми. Цю проблему можна подолати лише створюючи відповідні умови для розвитку громади. У теперішній ситуації це означає в першу чергу залучення самих ромів до роботи над вирішенням відповідних проблем. Тому виникла ідея зробити всеукраїнське опитування-дослідження про традиції, фольклор і мову ромських громад, які живуть в Україні. Цю ідею ласкаво підтримав Міжнародний фонд «Відродження».

Брати участь можуть усі бажаючі носії ромської мови. Ми запропонували ― і пропонуємо! ― всім молодим людям, що володіють мовою, брати участь у спільній роботі зі збирання матеріалів про історію ромів України, звичаї та фолькор.

Результатом цієї роботи вже став цей сайт з піснями, казками, розповідями з життя ромів ― ромською з перекладами на різні мови. Власними зусиллями ромської молоді по всій Україні ― за розробленою нами (М. Ослоном та К. Кожановим ― за допомогою учасників) анкетою ― зібрано мовний та етнографічний матеріал (аудіо- та відеозаписи) різними діалектами ромів України. Завдяки цій ініціативі вже отримано чимало нових наукових даних щодо діалектного розмаїття та розселення ромів.

До роботи над сайтом активно долучилось львівське товариство «Рома України Терніпе» і львівська ромська молодь.

Хто хоче брати участь у розвитку сайту, пишіть Михайлу Ослону: neoakut@gmail.com.